dodatki do węglaNa rynku pojawiły dodatki do węgla, które dosypane do opału powinny usunąć smołę, sadzę, dym, popiół i brud. Dodatkowo wpłyną na efektywne spalanie paliw stałych sprawiając, że węgiel będzie dawał więcej ciepła niż przed zastosowaniem środka. Przyjrzyjmy się jak to jest z tymi dodatkami i czy ich zastosowanie rzeczywiście się opłaca.

Skład paliw jest często zmienny dlatego trudno utrzymać jest idealne warunki do spalania paliw stałych. Dlatego zaczęto poszukiwać sposoby na zminimalizowani utraty energii i zmniejszenie problemu z produktem ubocznym jakim jest sadza, smoła itd.

Sprawdź: Conex

Występuje taka grupa dodatków, która bazuje na azotanach są to m.in. Kalnit, Nitrolen oraz Diavolina. Biorąc za przykład Nitrolen producent opisuje, że oszczędności są rzędu 5 % to i tak istnieje na rynku od wielu lat i jest stosowany w energetyce przemysłowej. Popularnym dość dodatkiem do opału jest Sad-pal, którego składniki ułatwiają wiązanie tlenu z węglem i podobnie jak poprzednik istnieje już parę lat na rynku polskim. Są jednak pewne zagrożenia związane z zastosowaniem Sad-pal a mianowicie w kotle podajnikowym nie należy sypać go do podajnika, gdyż może to przyspieszyć korozję blach. Sad-pal niestety wchodzi w interakcję z aluminium i ze stalą nierdzewną. Działanie tego dodatku jest jednak potwierdzone, gdyż podobnie jak Nitrolen stosowany jest od lat w przemyśle. Jakiś czas temu na rynku pojawił się AnLen, którego składniki to tlenek wapnia, krzemu, magnezu i glinu czyli podobne do poprzedników. Skuteczność środka opisuje jako 30% oszczędności na opale, jednak nie jest potwierdzone to żadnymi danymi. Dodatkowo jest dość nowym produktem i brak jak do tej pory relacji jego użytkowników odnośnie jego skuteczności i ewentualnych skutkach ubocznych. 

Sprawdź: systemy instalacyjne

Na problemy z kotłem podajnikowym może przyjść z pomocą Carbo Smar, który w postaci płynnego środka smarującego dodany do węgla ma ułatwić jego przemieszczanie się przez podajnik oraz ma obniżać tarcie między ziarnami węgla i między elementami podajnika.

Czy jest sens stosowania dodatków?

Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny to ceny dodatków są stosunkowo niskie w odniesieniu do kosztów za tonę węgla. Skuteczność stosowania jest uwierzytelniona z punktu chemii spalania oraz dzięki długotrwałemu stosowaniu ich w przemyśle. Jeśli dzięki zastosowaniu dodatku Twój kocioł będzie utrzymany w czystości a jak wiemy każda sadza na wymienniku kotła to mniejsza sprawność odbioru ciepła to taki zakup powinien się opłacić. Jednak należy pamiętać, że jeśli kocioł nie jest utrzymany w prawidłowym stanie technicznym to nawet najlepszy dodatek do opału nie spełni swojej funkcji.