Do czego służy zawór termostatyczny

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 2731

Zadaniem zaworu termostatycznego jest utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli odczuwamy zbyt duży chłód to zawór bezpieczeństwa jeśli zostanie otwarty to przepływ wody w grzejniku automatycznie się zwiększy, w związku z czym podniesie się też temperatura w pomieszczeniu. Jeśli natomiast jest nam za ciepło, za pomocą zaworu możemy zamknąć przepływ wody.

Na jakiej zasadzie działa zawór termostatyczny?

Budowa zaworu termostatycznego jest dość prosta, bo składa się z dwóch elementów – zaworu przygrzejnikowego oraz głowicy termostatycznej. Przekręcając pokrętło, możemy ustawić taką temperaturę, jaka jest dla nas najbardziej odpowiednia. W instrukcji zaworu możemy dowiedzieć się, jaki jest dokładny zakres regulacji temperatury ale w większości przypadków standardem jest, że 5 to maksymalna moc pracy grzejnika, pozycja 3 w skali pokrętła zapewnia temperaturę około 20 C a symbol śnieżki oznacza temperaturę minimalną, która zapewnia bezpieczeństwo instalacji. Wbudowany czujnik sprawdza temperaturę w pomieszczeniu i stale porównuje z ustawioną temperaturą na pokrętle. Dodatkowo w mieszku głowicy jest ciesz lub gaz o dużej rozszerzalności cieplnej, co powoduje że następuje natychmiastowa reakcja w postaci zmiany objętości płynu na skutek zmiany temperatury otoczenia. Podczas gdy temperatura otoczenia spada zmniejsza się objętość substancji w głowicy, gdy temperatura wzrasta objętość automatycznie się zwiększa.

Wybieramy zawór termostatyczny

Nie lada wyzwaniem zakup głowicy i zaworu przygrzejnikowego różnych producentów. Są trzy aspekty, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę: wymiar gwintu zaworu termostatycznego lub wkładki, wielkość skoku trzpienia zaworu lub wkładki oraz rodzaj połączenia (na zatrzask lub z gwintem).

Istotna sprawą jest też sprawdzenie przepływu zaworu, który przedstawiany jest jako wartość Kvs – przepływ przez zawór w m³/h, przy stracie ciśnienia na zaworze w wysokości 1 bar. Zawory mieszające mogą mieć te same wielkości przyłączy, pomimo znacznych różnic w wielkości przepływu. Dlatego tak istotne są potrzeby instalacji a nie wielkość przyłącza.

Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o zaworze termostatycznym?

Zawór w żadnym wypadku nie może zostać zasłonięty np poprzez zasłony, firany, szafki, gdyż głowica będzie niewłaściwie reagować na temperaturę otoczenia. W okresie grzewczym takie zasłonięcie zaworu spowoduje zamykanie się zaworu i dojdzie do wychłodzenia pomieszczenia.

Kolejną znaczącą sprawą jest otwieranie okna. Gdy otwieramy okno powinniśmy zamykać zawór gdyż w momencie chłodnych dni powietrze po otwarciu okna dojdzie do strefy podokiennej, gdzie znajduje się grzejnik i zawór otrzymując chłodne powietrze zareaguje w sposób natychmiastowy, zwiększając przepływ ciepłej wody w kaloryferze. Całe ciepło, które grzejnik wyprodukuje ucieknie przez otwarte okno. Z tego powodu właśnie należy podczas otwierania okna przekręcać pokrętło na pozycje 1.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password