Dlaczego prawidłowa wymiana powietrza jest tak ważna ?

person Autor: Paweł Kijko list W: Główna kategoria W: comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 938

Osoby przebywające stale w jednym pomieszczeniu mogą wdychać szkodliwe substancje jakim jest m.in. dwutlenek węgla, który może powstawać w wyniku oddychania ale i na skutek pracy kuchenek, kominków, pieców czy kotłów. Jeśli podczas pracy wyżej wymienionych urządzeń nie będzie doprowadzone świeże powietrze w dostatecznej ilości wówczas dochodzi do powstania czadu, który jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Kolejnym problemem oprócz czadu będzie para wodna powstająca podczas gotowania, prasowania czy suszenia prania. Jej nadmiar powoduje stałe zawilgocenie budynku co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Przepisy dotyczące wentylacji

Domek jednorodzinny powinien spełniać następujące wymagania:

  • wewnątrz budynku – między pomieszczeniami, tam gdzie dostaje się powietrze z zewnątrz, a pomieszczeniami, z których jest usuwane – musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza. Najczęściej pozostawia się szczelinę między podłogą a dolną krawędzią drzwi, lub montuje się drzwi z otworami na dole.
  • powietrze zużyte powinno być usunięte z łazienek, toalet, kuchni oraz pomieszczeń takich jak spiżarnia, garderoba

Ponadto wentylacja musi usuwać zużyte powietrza w ilości co najmniej:

  • z kuchni, gdzie jest kuchenka gazowa – 70 m³/h;
  • z kuchni, gdzie jest kuchenka elektryczna oraz z łazienki – 50 m³/h;
  • z oddzielnego WC – 30 m³/h;
  • z pomieszczeń takich jak spiżarnia, garderoba itd – 15 m³/h;
  • z pokoi, które są oddzielone od wyżej wspomnianych pomieszczeń więcej niż dwoma parami drzwi lub będących na wyższej kondygnacji – 30 m³/h.

Identyczna ilość świeżego powietrza powinna napłynąć do takich pomieszczeń jak sypialnia, salon itp.). W standardowym domku jednorodzinnym wentylacja w sumie powinna wynosić 200 m³/h. Przepisy dopuszczają możliwość zmniejszenia działania wentylacji w porze nocnej, jednak nie więcej niż o 40%. Co więcej zaleca się dodatkowy montaż w kuchni urządzeń (m.in. okapy kuchenne), które okresowo zwiększają strumień usuwanego powietrza do przynajmniej 120 m³/h. Nie mogą one jednak ograniczać drożności kanałów w stanie spoczynku.

Rodzaje wentylacji

Wyróżniamy dwa główne rodzaje wentylacji:

  • grawitacyjna
  • mechaniczna

Popularniejszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje naturalne zjawisko konwekcji wywołane różnicą gęstości i ciśnienia a mianowicie chłodne, gęste powietrze przedostające się z zewnątrz wypiera powietrze. Niestety coraz częściej się zdarza, że okna i drzwi stają się coraz bardziej szczelne przez co uniemożliwiona jest naturalna wentylacja. Warto wówczas zakładać w ramach okiennych lub ścianach specjalne nawiewniki.

Znacznie skuteczniejsza jest wentylacja mechaniczna ale korzystanie z niej wiążę się z dodatkowymi opłatami za energię. Jednak dużą zaletą jej jest to, że spełnia swoje zadanie w każdych warunkach pogodowych. Możemy w dowolnej chwili zwiększać i zmniejszać dopływ powietrza w zależności od potrzeb. Dodatkowym plusem jest brak konieczności instalacji kominów wentylacyjnych a jedynie zainstalowanie czerpnia i wyrzutnii powietrza wentylacyjnego.

W domku jednorodzinnym można zainstalować jeden z trzech rodzai instalacji mechanicznej. Jeśli chodzi o wentylację nawiewną to świeże powietrze tłoczone jest przez wentylatory do budynku, a zużyte wypychane jest na zewnątrz wskutek nadciśnienia. W przypadku wentylacji wywiewnej wentylator pozbywa się zużytego powietrza na zewnątrz a powstałe podciśnienie zasysa powietrze z zewnątrz. Natomiast wentylacja nawiewno-wywiewna jest połączeniem dwóch poprzednich, w której jednocześnie jest czerpane jak i usuwane powietrze jak i również możliwy jest odzysk ciepła, czyli rekuperacja.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password