Pompa ciepła może być dla każdego. Jest idealnym urządzeniem dla ludzi, którym zależy na:
zmniejszeniu kosztów ogrzewania
zmniejszeniu obowiązku ciągłej obsługi ogrzewania
Powszechnie wiadomo, że ceny paliw i energii stale rosną. Najpopularniejsze rozwiązania na ogrzewanie są z wykorzystaniem kotłów na paliwa stałe jak węgiel, drewno czy pellety. Obsługa takiego urządzenia wymaga czasu i regularnej kontroli ze strony użytkownika. W przypadku pompy ciepła mamy do czynienia z bezobsługowym urządzeniem.

Pompa powietrze/woda


Osoby z zagospodarowaną już działką powinny wybrać pompę ciepła powietrze/woda, gdyż korzystają z wentylatorów przetłaczających powietrze i nie potrzebują instalacji po stronie źródła dolnego. Montaż takiej pompy jest bardzo podobny do założenia zewnętrznej jednostki klimatyzatora i nie wymaga dodatkowego źródła dolnego, który generowałby dodatkowe koszty. Inwestycja w taką pompę jest tańsza ale koszty eksploatacyjne mogą być już wyższe niż w przypadku pozostałych pomp. Są one w stanie działać nawet przy mrozach -25°C i utrzymują moc grzewczą przy -20°C, jednak ich ekonomiczny aspekt w tym przypadku znacznie się obniża. Można pokusić się o alternatywne rozwiązanie a mianowicie przy większych mrozach uruchamiać konwencjonalne źródło energii.

Źródło dolne


Ważny jest dobór źródła dolnego ale i również dostosowanie pompy do istniejącej już w budynku instalacji grzewczej. Zaletą pompy jest to, że można ją umiejscowić w każdym miejscu, gdyż nie wymaga komina ani nie działa na wentylację. Pamiętać jednak należy, że jak każde urządzenie wydaje dźwięki dlatego nie polecane jest jej stawianie w pobliżu sypialni czy miejsc stałego wypoczynku. Jeżeli jednak chcielibyśmy aby urządzenie znajdowało się na zewnątrz, możemy zamontować tzw monoblok a instalację grzewczą wypełnić specjalnym płynem niezamarzającym ( wodny roztwór glikolu) lub można zamontować wymiennik ciepła między pompą a wnętrzem domu.

Pompa z grzejnikami


Dość często zdarza się, że grzejniki, które już są zamontowane w naszych domach są dobrane na większą powierzchnię grzania niż stan faktyczny. Można to wykorzystać i dobrać pompę wysokotemperaturową, która podgrzewać wodę będzie do ponad 60°C, co z pewnością wystarczy na ogrzanie całego domu.
Jeśli myślimy natomiast o zakupie nowych grzejników to możemy pomyśleć o klimakonwektorach, posiadających wentylator, który to wymusza ruch powietrza i jest w stanie grzać intensywniej przy niskiej temperaturze wody zasilającej.  

Ogrzewanie płaszczyznowe


 W istniejącym budynku łatwiej jest zamontować ogrzewanie sufitowe czy ogrzewanie ścienne. Najważniejszą kwestią jest duża powierzchnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda w obiegu może mieć blisko 35°C, a dla pompy to idealne warunki do wydajnej i ekonomicznej pracy.
Jeśli natomiast szykujemy się do remontu to warto rozważyć ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy jednak, że takie ogrzewanie wymaga miejsca i gruntownego przygotowania. Musi być sporo miejsca na izolację cieplną (około 10 cm) o wylewkę podłogową z zatopionymi rurami (minimum 6 cm).