Dla każdego z nas cieknący kran staje się nie lada problemem, zwłaszcza, gdy cieknie już od jakiegoś czasu i nikt nie chce się tym zająć. Mimo iż czasami ciekne tylko troszeczkę, z czasem mały problem staje się naprawdę dużym, zwłaszcza gdy nas zaleje i naszych sąsiadów.

Mamy kilka sposobów jak sobie z tym radzić.

Na początek trzeba zlokalizować usterkę i ustalić jak powstała. Najczęściej problem tkwi w zużytych uszczelkach, szczególnie w tych kranach starszego typu gdzie ciepła i zimna woda są osobno. Jak rozpoznać gdzie tkwi problem? Jeżeli woda cieknie po zakręceniu kurka, oznacza to, że usterka może tkwić w uszczelce w głowicy. Jeśli jednak woda sączy się nie tylko z wylewki ale także spod śruby mocującej korpus baterii, musimy zainwestować w nową uszczelkę znajdującą się w tym połączeniu. Nie lada wyzwanie stawia wymiana uszczelki między sworzniem a głowicą lub między dławicą a głowicą, gdyż jest to miejsce dość trudno dostępne.

Aby ułatwić sobie zadanie weź ze sobą do sklepu stare, zużyte uszczelki, które chcesz wymienić lub zapisz ich rozmiar. Zanim rozpoczniesz pracę pamiętaj aby spuścić wodę z systemu i zamknąć dopływ ciepłej i zimnej wody. Następnie zlokalizuj usterkę, odkręć kurek albo wylewkę, wymień zużytą uszczelkę na nową o tych samych wymiarach. Zanim założysz nową uszczelkę możesz oczyścić poszczególne elementy kranu przy użyciu wody z octem lub używając specjalnego preparatu do usuwania kamienia i rdzy. Skręć właściwie wszystkie elementy kranu za pomocą klucza płaskiego lub nastawnego. Odkręć wodę i sprawdź czy bateria działa poprawnie.

Cenną uwagą jest fakt, iż aby wymienić uszkodzoną uszczelkę lub perlator, nie musisz od razu rozkręcać całej baterii.