Gwałtowne zmiany temperatury pod prysznicem nie należą do najprzyjemniejszych. Co więcej mogą być niebezpieczne, gdy pod prysznicem jest dziecko. Ze względu na zaistniały problem coraz bardziej popularne stają się baterie termostatyczne, które są polecane tym osobom, które narzekają na częste niespodziewane zmiany temperatury wody i jej ciśnienia. Takie wahania temperatur są dość często spotykane w domach, w których jest dużo urządzeń takich jak zmywarka czy pralka.

Element, który znajduję się wewnątrz baterii termostatycznej odpowiada za sterowanie mechanizmem mieszającym wodę zimną z ciepłą i odpowiada za podtrzymanie odpowiedniej temperatury wody pomimo spadków ciśnienia dopływającej wody. Bateria ta ma tę zaletę, że zachowuje w "pamięci" ustawienia. Zmiany temperatur zachodzą tylko wtedy, gdy sami zmienimy pozycję pokrętła. Możemy ustawić temperaturę wody z dokładnością do 1°C w przedziale od 15 do 60°C.  Znaczna większość dostępnych modeli ma zabezpieczenia, które chronią przed niezaplanowanym podwyższeniem temperatury wody. Instalując taką baterię np w łazience możemy mieć pewność, że nasze dziecko może bezpiecznie myć ręce i nie ma niebezpieczeństwa poparzenia. Dodatkowo niektóre baterie termostatyczne mają jeszcze izolację termiczną, która sprawia, że obudowa nie robi się gorąca.

            Koszt baterii termostatycznej jest dość wysoki jednak oszczędność na rachunkach za wodę przemawia za jej wyborem bo może wynieść nawet do 40 % oszczędności.  Przy tego rodzaju baterii czas potrzebny do ustawienia odpowiednio ciepłej wody jest znacznie krótszy niż przy użyciu innych baterii. Jeśli w domach nie ma cyrkulacji to wypływ zimnej wody będzie trwał nieco dłużej jednak i tak czas ustawienia wody będzie dużo krótszy niż w przypadku  baterii mieszaczowych.

            Dodatkowo niektóre baterie wyposażone są w przycisk "eco", który zmniejsza strumień o połowę. Funkcja ta pozwala na jeszcze większą oszczędność. Oczywiście jest możliwość jej wyłączenia, gdyby strumień wody był dla nas niewystarczający.

            Jedną z najczęściej stosowanych baterii termostatycznych jest bateria prysznicowa. Oprócz baterii prysznicowych  dostępne w sprzedaży są również baterie wannowe, umywalkowe, bidetowe i kuchenne. Dostępne są baterie umywalkowe podtynkowe lub nadtynkowe. Należy pamiętać, że gdybyśmy zdecydowali się na baterię podtynową to jej montaż musi odbyć się przed położeniem płytek i potrzebny nam będzie dodatkowy element podtynkowy. 

            Utrzymanie niezmiennej temperatury wody to podstawowa zaleta baterii termostatycznej o której warto pamiętać przy wyborze baterii. W trosce o oszczędność i bezpieczeństwo dziecka najlepiej zatem jest wybierać baterie  termostatyczne.