Opinie o Nas

Top

64 produkt(ów)

Ustaw kierunek rosnący

Wybuch kotła

piątek, 12 maja 2017 22:55:25 Europe/Berlin

wybuch kotłaWybuchy na kotle nie są niczym przyjemnym a co więcej mogą być niebezpieczne. Można jednak zapobiec takim sytuacjom.

Jak odróżnić wybuch w kotle od wybuchu kotła?

Wybuch w kotle to raptowny zapłon mieszanki palnego gazu i powietrza.

Natomiast w trakcie wybuchu kotła dochodzi do rozerwania płaszcza wodnego przez wodę pod postacią pary z powodu przegrzania instalacji. Żeby jednak doszło do takiej sytuacji użytkownik musiał wcześniej nie stosować się do przepisów i wytycznych w trakcie wykonywania instalacji.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Jaki piec na pellet kupić do domu?

sobota, 15 kwietnia 2017 20:37:57 Europe/Berlin

Choć piec na pellet to spory wydatek jednak warto pomyśleć o takiej inwestycji. Przebiega w nich bowiem ekonomiczny, efektywny a zarazem ekologiczny proces spalania co jest niezwykle ważne. Jeśli zdecydujemy się na zakup ww pieca na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze kotła na pellet?

Zacznijmy od początku.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Ubóstwo energetyczne

piątek, 24 marca 2017 09:54:10 Europe/Berlin

Każdego roku kilka milionów Polaków odczuwa zimno w swoich domach w okresie grzewczym.  Czym jest ubóstwo energetyczne i jak sobie z nim radzimy oraz co ma z tym wszystkim wspólnego smog? O tym w poniższym artykule.

Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której koszty ogrzewania są boleśnie odczuwane, a nawet czasem stanowią duże wyzwanie dla domowników. Zapewnienie satysfakcjonującego ciepła staje się wręcz niemożliwe dla osób z niskim dochodem, z dużym metrażem do ogrzania lub gdy budynek jest w złym stanie technicznym, co sprzyja ubytkom ciepła. Zdarza się nawet tak, że osoba dobrze zarabiająca nie będzie w stanie udźwignąć finansowo ogrzewania zbyt dużej dla siebie powierzchni.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Dym a jakość spalania

poniedziałek, 27 lutego 2017 19:28:39 Europe/Berlin

dymDym powstały na skutek spalania węgla lub drewna może być różny — od przezroczystego aż po gęsty i nieprzyjemnie pachnący. Co wpływa na jego odmienność? O tym dowiemy się w poniższym artykule

 

Ilość, gęstość i zapach dymu jest w dużej mierze uzależniony od etapów spalania, na które ma wpływ temperatura panująca w palenisku. W momencie, gdy temperatura paleniska nie powoduje zapłonu substancji lotnych zostają one przekazane w formie surowej w komin, na skutek czego pojawia się smoła i sadza. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka to dymu jest stanowczo mniej oraz nie mamy do czynienia z gęstą zawiesiną oparów smoły.

Czytaj dalej...

Tagi:

Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Jak ogrzewać - co powinieneś wiedziec

środa, 22 lutego 2017 13:28:51 Europe/Berlin

Często użytkownicy kotłów wychodzą z założenia, że im krócej będą palić tym pojawią się większe oszczędności. Co więcej część z nich dochodzi do wniosku, że ogrzewając pomieszczenia tylko wieczorem a za dnia nie paląc wcale wychodzą na tym korzystniej ekonomicznie.

Nawet jeśli przez większość czasu nie ma nas w domu bo jesteśmy w pracy to niewłaściwym rozwiązaniem jest obniżanie temperatury do 16 ºC, a następnie podgrzewanie po pracy w ciągu godziny do temperatury 22ºC. W tak krótkim czasie ogrzane zostaje samo powietrze, natomiast wychłodzone ściany już nie. Takie ogrzewanie daje więc złudne, krótkotrwałe ciepło. Niestety nasze odczucie ciepła przez krótką chwilę nie jest miarodajne, gdyż w każdym dniu może być różny nasz stan zdrowia. Jeśli tygodniami jest wychładzany dom przez obniżanie w ciągu dnia temperatury, to z całą pewnością dom czy mieszkanie jest stale niedogrzane.

Czytaj dalej...

Tagi:

Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Czy dodatki do węgla czynią cuda?

czwartek, 9 lutego 2017 10:29:23 Europe/Berlin

dodatki do węglaNa rynku pojawiły dodatki do węgla, które dosypane do opału powinny usunąć smołę, sadzę, dym, popiół i brud. Dodatkowo wpłyną na efektywne spalanie paliw stałych sprawiając, że węgiel będzie dawał więcej ciepła niż przed zastosowaniem środka. Przyjrzyjmy się jak to jest z tymi dodatkami i czy ich zastosowanie rzeczywiście się opłaca.

Skład paliw jest często zmienny dlatego trudno utrzymać jest idealne warunki do spalania paliw stałych. Dlatego zaczęto poszukiwać sposoby na zminimalizowani utraty energii i zmniejszenie problemu z produktem ubocznym jakim jest sadza, smoła itd.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Jaki węgiel najlepszy?

poniedziałek, 6 lutego 2017 20:49:41 Europe/Berlin

jaki węgiel najlepszyOd kilku lat prężnie rozwija się rynek urządzeń grzewczych spalających węgiel. Nic dziwnego, węgiel i ekogroszek to opał za niską cenę. Pamiętać musimy jednak, że bardzo dobra sprawność pieca węglowego w dużej mierze zależy od jakości opału. Sprawdźmy czym się kierować przy wyborze węgla.

Węgiel to wciąż podstawowe źródło ciepła w wielu domach. Wysokie ceny gazu ziemnego oraz oleju opałowego sprawiają, że to właśnie on wybierany jest najczęściej. Koszty za ogrzewanie węglem budynku zależą oczywiście w dużej mierze od sprawności oraz rodzaju instalacji grzewczej. Jeśli chodzi o nowoczesne, zautomatyzowane piece to mogą one uzyskiwać nawet do 90 % sprawności spalania co ma istotne znaczenie jeśli chodzi o ekonomiczny aspekt ogrzewania. Biorąc pod uwagę fakt, że węgiel jest jednym z najtańszych rodzai opału sprawia, że koszt ogrzewania jest najniższy.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Jak prawidłowo zabezpieczyć instalację c.o.?

sobota, 28 stycznia 2017 12:48:25 Europe/Berlin

Instalacja c.o. powinna być właściwie zabezpieczona przed wzrostem ciśnienia, który pojawił się po  podgrzaniu wody w instalacji c.o. przez kocioł. W momencie gdy zdecydujemy, że centralny piec na paliwa stałe zostanie zabezpieczony zamkniętym naczyniem wzbiorczym bez dodatkowego urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. 

W instalacji bardzo często stosowane jest zamknięte naczynie wzbiorcze, ponieważ system grzewczy zamknięty jest znacznie rzadziej narażony na korozję, w związku z tym jest bardziej trwały. Z tego powodu właśnie część instalatorów zaleca ww rozwiązanie choć jeszcze jakiś czas temu według przepisów polskiego prawa było to zabronione.

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Jaką rolę odgrywają termostaty w naszym domu ?

piątek, 20 stycznia 2017 12:11:26 Europe/Berlin

rola termostatTermostaty są niezwykle potrzebne w instalacji grzewczej. Przy ich użyciu ustawiamy odpowiednią temperaturę w lokalach, dzięki czemu wykorzystujemy tyle energii, ile potrzebujemy. Dodatkowo  możemy zaprogramować temperaturę na kolejne dni.

Zaletą termostatów jest to, że dają one możliwość programowania temperatury kiedy jesteśmy w mieszkaniu i kiedy jesteśmy poza nim.

Czytaj dalej...

Tagi:

Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

Czy ogrzewanie podłogowe można połączyć z kotłem na paliwa stałe?

piątek, 13 stycznia 2017 12:06:30 Europe/Berlin

ogrzewanie podłogowe a kociołAby całkowicie spalić paliwo stałe jak węgiel czy drewno w kotle musi być utrzymana wysoka temperatura. Jak zatem podłączyć instalacje podłogową aby utrzymać odpowiednią temperaturę potrzebną przy spalaniu? 

            Zacznijmy od ogrzewania podłogowego. Jedną z ważniejszych cech tego ogrzewania jest niska temperatura powierzchni grzejnej, gdyż cała podłoga pełni funkcję grzejnika. Powierzchnia podłogi jest dużo większa niż powierzchnia typowego grzejnika konwekcyjnego. Podłoga, która jest podgrzewana nie może być jednak zbyt ciepła i powinna być niższa niż 29ºC w innym wypadku może być ona niekorzystna dla zdrowia a w szczególności nóg, gdyż może powodować ich obrzęk. Wyższa temperatura dopuszczalna jest tylko w łazience do 33ºC.  ...

Czytaj dalej...
Komentarze | Posted in Poradniki By Paweł Kijko

64 produkt(ów)

Ustaw kierunek rosnący